Generał Brygady Stanisław Taczak – największy z bohaterów Wielkopolski

GaleriaPierwszy dowódca zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego został upamiętniony przez drużynę ZSP nr 2 w Jarocinie w składzie: Laura Michalska II LP, Jakub Słojewski II LW, Maciej Kurzawa II LW wraz z opiekunem Agnieszką Urbaniak w ramach konkursu organizowanego przez IPN „Policjanci i Żołnierze w Służbie Historii”. Wydarzenie to udało się zrealizować dzięki pomocy pana Jerzego Gogołkiewicza – wnuka generała, który nie tylko gościł nas w swoim domu, udzielił ciekawego wywiadu, ale również pokazał rodzinne pamiątki.

W przeprowadzenie żywej lekcji historii bardzo aktywnie zaangażował się pan Wojciech Koterba - inicjator powstania Izby Pamięci w Mieszkowie. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem, ponieważ wzięli w niej udział nauczyciele i uczniowie klas mundurowych ZSP nr 2 w Jarocinie, ZSP-B w Tarcach i mieszkańcy Mieszkowa wraz z panią sołtys Barbarą Krysztofiak – Jurek. Realizacja filmu, w którym generała Stanisława Taczaka zagrał pan Mariusz Chrobot, była możliwa dzięki pomocy udzielonej przez firmę „Angel’s Horses –body &soul”.

To wielki zaszczyt i wspaniała przygoda dla uczniów mogących podkreślać, jak wielką rolę w historii Polski odegrał syn Ziemi Jarocińskiej - Generał Brygady Stanisław Taczak.

Opiekun drużyny
Agnieszka Urbaniak