Drukuj

Projekt "Tacy sami"

W terminie 27 marca – 4 kwietnia 2009 w Jarocinie na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół „Dwójki” (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie) będzie gościła 20 – osobowa grupa uczniów z Państwowego Gimnazjum nr 1 w Stołbcy (Białoruś). Stowarzyszenie przygotowało projekt „Tacy sami”, który został pozytywnie zaopiniowany przez Narodową Agencję Programu „Młodzież w działaniu” i otrzymał dotację w wysokości 8554 euro. W projekcie będzie uczestniczyło również 20 uczniów jarocińskiej „Dwójki”. Projekt ma na celu wzajemne poznawanie siebie przez młodzież polską i białoruską m. in. zainteresowań, warunków życia codziennego, języka. Ważnym celem przedsięwzięcia będzie zaznajomienie się historią, kulturą oraz tradycjami obu regionów.

Dzięki wspólnym warsztatom młodzi Polacy i Białorusini będą mieli okazję przełamywania barier komunikacyjnych, nauczą się tolerancji wobec osób reprezentujących odmienną kulturę. Uczestnicząc w zajęciach będą mieli możliwość zaobserwowania tego, w jaki sposób są postrzegani przez członków innych społeczności. Uświadomią sobie, jak ważne dla budowania dobrych relacji miedzy narodami jest przełamywanie uprzedzeń i stereotypów.

Przez cały okres trwania projektu uczestnicy będą pozostawali ze sobą kontakcie e–mailowym. Ponadto zostanie stworzona strona internetowa, na której systematycznie będą umieszczane materiały ilustrujące zadania wykonywane przez uczestników projektu. Zarówno uczniowie z Jarocina, jak i Stołbcy będą przez najbliższe trzy miesiące przygotowywali się do wymiany. Młodzież z jarocińskiej „Dwójki” będzie m.in. uczyła się języka rosyjskiego, przygotowywała się do planowanych podczas wymiany warsztatów. Podczas bezpośredniej wymiany planowane są wycieczki do Poznania i Wrocławia oraz wędrówka po Ziemi Jarocińskiej. Polscy uczniowie przez jeden dzień będą gościli swoich białoruskich kolegów w swoich domach. Wszyscy będą uczestniczyć w zajęciach pokazujących lokalną kulturę (rękodzieło artystyczne, ludowe tańce, kuchnia regionalna, walory turystyczne własnej okolicy), historię własnego kraju (komiks historyczny), oraz zawodach sportowych i warsztatach muzycznych.

Dorota Gromada


STOŁPCE - krótki opis

 Stołpce (biał. Стоўбцы, ros. Столбцы) - miasto w obwodzie mińskim na terenie zachodniej Białorusi, stolica rejonu, położona przy trasie linii kolejowej Warszawa-Brześć-Baranowicze-Mińsk.

Miasto liczy 18 tysięcy mieszkańców (2006). Stołpce położone są około 70 km na południowy zachód od Mińska.

Historia Były miastem stołecznym ówczesnego powiatu stołpeckiego w dawnym województwie nowogródzkim. W Stołpcach mieściła się ostatnia stacja kolejowa przed przedwojenną granicą polsko-radziecką. Siedziba stacjonowania polskich wojsk lotniczych, istniało duże lotnisko wojskowe. Sowiecki atak na Stołpce w nocy z 3 na 4 sierpnia 1924 przyczynił się do powołania KOP. Ok. 150 sowietów dowodzonych przez radzieckiego pogranicznika lejtnanta Boryszkiewicza napadło na zaskoczone miasto. W wyniku walk z napastnikami zginęło 9 osób, w tym 7 polskich policjantów. Za II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą wiejskiej gminy Stołpce. Do 17 września 1939 roku miasto było garnizonem macierzystym Batalionu KOP "Stołpce".

Zabytki Cerkiew prawosławna, barokowo-klasycystyczna z 1825 r. fundacji Czartoryskich.


DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd