Libercourt

We wrześniu 2008 miasto Jarocin obchodziło 30-lecie współpracy z francuskim miastem Libercourt. Z tej okazji delegacja mieszkańców Jarocina miała okazję pojechać do Libercourt z 5-dniową wizytą.

Z zaproszenia skorzystała również uczennica naszej szkoły, Ewa Sobczak z klasy IV b technikum hotelarskiego, która pojechała tam pod opieką nauczycielki języka francuskiego pani Iwony Dropik.

Zostałyśmy bardzo gościnnie przyjęte. Zwiedziłyśmy Libercourt, Lille i kopalnię w Lewarde, oraz wzięłyśmy udział w uroczystym podpisaniu umowy o dalszej współpracy miast przez burmistrza Jarocina pana Adama Pawlickiego i mera Libercourt pana Daniela Maciejarza. Uroczystość miała miejsce w merostwie. Po południu odbył się piknik a wieczorem kolacja polska zorganizowana przez restaurację „Fiesta” z Jarocina.

Libercourt jest bardzo zadbanym, bogatym w zieleń miastem gdzie, mieszkają bardzo sympatyczni, życzliwi i otwarci ludzie. Zaskoczyło nas, jak wielu Francuzów mówi tam po polsku, a jedna z ulic nazywa się „Jarocin”.

Miałyśmy okazję rozsmakować się w kuchni francuskiej. Długie godziny spędzone przy stole dały nam możliwość nie tylko delektowania się wspaniałymi francuskimi daniami, serami, ale również były okazją do długich rozmów z Francuzami. Język francuski przeplatał się bardzo często z językiem polskim, ponieważ wielu Francuzów w Libercourt jest polskiego pochodzenia i mówią bardzo dobrze po polsku. Ich rodzice lub dziadkowie przybyli do Francji do pracy w kopalniach węgla. Kopalnie są już nieczynne, jednak język polski i tradycje są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W naszej szkole uczniowie mają możliwość uczenia się języka francuskiego, dlatego był to dla nas bardzo ważny wyjazd. Ewa miała możliwość sprawdzić swoje umiejętności i nabyć nowych doświadczeń.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie

Technikum

Technikum

Wybierając technikum możesz zdobyć kwalifikacje zawodowe oraz przygotować się do studiów wyższych.

Technikum hotelarstwa, Technikum elektryczne, Technikum elektroniczne, Technikum usług fryzjerskich, Technikum mechaniczne, Technikum pojazdów samochodowych,

DMC Firewall is a Joomla Security extension!