Image

Technikum elektroniczne

z innowacją odnawialne źródła energii
Cykl kształcenia
Nauka w technikum trwa 5 lat.
Przedmiot w zakresie rozszerzonym
matematyka

Technik elektronik to nowoczesny i wymagający zawód przyszłości, stawiający ciągle nowe wyzwania i dający możliwości samorealizacji i dużej satysfakcji z wykonywanej pracy. Przemysł elektroniczny jest jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi gospodarki.

Głównym celem kształcenia w zawodzie technik elektronik jest przygotowanie szeroko wykwalifikowanej kadry specjalistów, zajmujących się instalowaniem, konserwowaniem, użytkowaniem i naprawą urządzeń elektronicznych. Absolwent technikum elektronicznego to osoba przygotowana do pracy w ciągle zmieniającej się rzeczywistości zawodowej i będąca w stanie szybko aktualizować wiedzę z niezwykle dynamicznej dziedziny, jaką jest elektronika.

Przedmioty zawodowe, których będzisz się uczył w Technikum elektronicznym to w ramach:

  • Kształcenia zawodowego teoretycznego: Urządzenia elektroniczne. Podstawy elektrotechniki i elektroniki. Układy analogowe. Układy mikroprocesorowe. Układy cyfrowe. Organizacja pracy małych zespołów. Rysunek techniczny. Konserwacja i naprawa urządzeń elektronicznych. Instalacja urządzeń elektronicznych. Język angielski zawodowy. Bezpieczeństwo i higiena pracy. Kompetencje personalne i społeczne. Miernictwo elektryczne i elektroniczne.
  • Kształcenia zawodowego praktycznego: Pracownia instalowania urządzeń elektronicznych. Pracownia urządzeń elektronicznych. Pracownia układów elektronicznych. Pracownia eksploatacji i konserwacji urządzeń elektronicznych. Pracownia podstaw kształcenia zawodowego - zajęcia praktyczne.

Nauka w Technikum to nie tylko szkoła. W trakcie kształcenia weźmiesz również udział w praktykach zawodowych. Praktyki zawodowe trwają 8 tygodni (280 godz., ich termin może ulec zmianie):
w klasie III - 140 godz. – 4 tygodnie w 2 semestrze,
w klasie IV -140 godz. – 4 tygodnie w 2 semestrze.

Praktyki odbywają się w miejscach zapewniających rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu, np. w firmach specjalizujących się w montażu, instalacji, konserwacji i eksploatacji urządzeń elektronicznych, warsztatach naprawczych urządzeń oraz aparatury elektronicznej i automatyki.

W trakcie nauki czekają Cię dwa egzaminy zawodowe, po zdaniu których możesz uzyskać tytuł Technika elektronika.

Egzaminy są przeprowadzane oddzielnie dla każdej kwalifikacji:

1. Kwalifikacja ELM.02. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych (odbywa się pod koniec III klasy):
a) montowanie elementów oraz układów elektronicznych na płytkach drukowanych,
b) wykonywanie instalacji elektronicznych i instalowania urządzeń elektronicznych,
c) uruchamianie układów i instalacji elektronicznych,
d) demontowanie i przygotowanie do recyklingu elementów, urządzeń i instalacji elektronicznych.

2. Kwalifikacja ELM.05. Eksploatacja urządzeń elektronicznych (odbywa się po I semestrze V klasy):
a) użytkowanie instalacji elektronicznych i urządzeń elektronicznych,
b) konserwowanie i naprawa instalacji elektronicznych oraz urządzeń elektronicznych.

Egzamin jest podzielony na dwie części – pisemną (teoretyczną) oraz praktyczną.

Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Część pisemna jest przeprowadzana w formie testu pisemnego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego – tj. przy komputerze.

Część praktyczna egzaminu zawodowego polega na wykonaniu zadania lub zadań egzaminacyjnych, których rezultatem jest wyrób, usługa lub dokumentacja. Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut i jest ‎‎przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego ‎‎zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku ‎‎egzaminacyjnym.

Zdający zdał egzamin zawodowy, jeżeli uzyskał:
1) z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli rozwiązał poprawnie minimum 20 zadań testu pisemnego), oraz
2) z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania. Wynik egzaminu zawodowego ustala i ogłasza komisja okręgowa.

Wynik ustalony przez komisję okręgową jest ostateczny. Po zdanym egzaminie z danej kwalifikacji uczeń uzyskuje certyfikat kwalifikacji zawodowej wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, a następnie po zdaniu wszystkich kwalifikacji otrzymuje dyplom technika potwierdzający kwalifikacje w zawodzie wydany przez OKE.

Technik elektronik może podejmować pracę w:

  • zakładach przemysłowych przy montażu, instalacji, konserwacji i eksploatacji urządzeń elektronicznych,
  • w warsztatach naprawczych sprzętu elektronicznego,
  • zakładach usługowych i firmach instalujących sprzęt elektroniczny powszechnego użytku,
  • warsztatach naprawczych urządzeń oraz aparatury elektronicznej i automatyki,
  • przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji,
  • specjalistycznych placówkach handlowych.
W Polsce najwyższe zapotrzebowanie na techników elektroników jest związane z nowymi inwestycjami firm z branży elektronicznej, lokowanymi najczęściej w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Istnieje duże zapotrzebowanie na monterów elektroników w wielu krajach zjednoczonej Europy. Zawód ten daje duże możliwości samorealizacji poprzez prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
DMC Firewall is a Joomla Security extension!