„Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” - Kazimierz Szczepaniak ps. „Borys”

Galeria

Kazimierz Szczepaniak, ps. „Borys” - od 26 V 1946 r. dowódca Partyzanckiego Oddziału - to jeden z bohaterów wybranych przez uczniów ZSP nr 2 w ramach Ogólnopolskiego Konkursu - „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.

Pomocy w nagraniu filmu o pochodzącym z Koźmina Wielkopolskiego bohaterze udzielił nam Daniel Szczepaniak, bratanek Kazimierza, regionalista, historyk, muzealnik badający konspirację z okresu II wojny światowej oraz powojenną - powiatów krotoszyńskiego i jarocińskiego. Autor i współautor wielu książek popularnonaukowych i artykułów, między innymi - "Konspiracja antykomunistyczna w powiecie krotoszyńskim w latach 1945-1956".

W postaci żołnierzy, milicjantów i rolników wcielili się: Maksymilian Mikołajczak, Vitalii Maroko, Stanisław Wesołek, Filip Naskręt oraz Mateusz Zgoliński.

Kacper Wasik nakręcił film oraz zajął się jego montażem. Pracę uczniów nadzorowała Agnieszka Urbaniak, która napisała również scenariusz oraz wyreżyserowała film.

Kazimierz Szczepaniak, pseudonim „Borys”, zasłynął jako żołnierz wyklęty walczący z komunistycznym reżimem, dowodząc oddziałem zbrojnym po śmierci ppor. Zygmunta Borostowskiego ps. „Bora”, którym dowodził do czasu amnestii dla żołnierzy podziemia w 1947 roku.

Podziemne organizacje zbrojne były reakcją na terror wobec byłych żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej, walcząc także z aparatem komunistycznej władzy. Broniły też miejscową ludność przed gwałtem i rabunkiem ze strony pospolitego złodziejstwa oraz przemocą władz.

Dziękujemy za pomoc i możliwość nagrania scen walki muzeum „Ori-Land” w Noskowie.

Agnieszka Urbaniak