Image

Technikum pojazdów samochodowych

Cykl kształcenia
Nauka w technikum trwa 5 lat.
Przedmiot w zakresie rozszerzonym
matematyka

Na liście zawodów z przyszłością z pewnością znajdują się te, które mają związek z rozwojem nowych technologii, rozwojem nowoczesnego przemysłu, obsługą gospodarki i mobilnością ludzi na jej rzecz pracujących. Takim zawodem jest technik pojazdów samochodowych − kierunek związany z diagnostyką, naprawą i obsługą współczesnych pojazdów samochodowych.

Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców z zakresu naprawy i eksploatacji współczesnych pojazdów samochodowych, które są wyposażone w elektronikę i nowoczesne technologie.

Kształcący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej. Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • organizowania obsługi i naprawy pojazdów samochodowych,
  • oceny stanu technicznego pojazdów,
  • ustalania przyczyn niesprawności oraz sposobów napraw,
  • wykonywania napraw pojazdów samochodowych, kontrolowania jakości wykonanych napraw, prowadzenia usług motoryzacyjnych,
  • sprzedaży pojazdów samochodowych oraz artykułów motoryzacyjnych,
  • prowadzenia dokumentacji związanej z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych,
  • kierowania pojazdami samochodowymi w zakresie kategorii B. W czasie nauki uczeń może za darmo zdobyć prawo jazdy kategorii B.

Przedmioty zawodowe, których będzisz się uczył w Technikum pojazdów samochodowych to w ramach:

  • Kształcenia zawodowego teoretycznego: Podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych. Silniki pojazdów samochodowych. Organizacja pracy małych zespołów. Rysunek techniczny. Elektryczne i elektroniczne wyposażenie pojazdów samochodowych. Język angielski zawodowy. Bezpieczeństwo i higiena pracy. Kompetencje personalne i społeczne. Przepisy ruchu drogowego i technika kierowania pojazdami. Organizowanie obsługi i naprawy pojazdów samochodowych. Nadzorowanie obsługi i naprawy pojazdów samochodowych. Podstawy konsktrukcji maszyn.
  • Kształcenia zawodowego praktycznego: Wykonywanie badań technicznych pojazdów samochodowych. Pracownia organizowania obsługi i naprawy pojazdów samochodowych. Zajęcia praktyczne - wykonywanie napraw pojazdów samochodowych. Pracownia diagnozowania stanu technicznego podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych.

Nauka w Technikum to nie tylko szkoła. W trakcie kształcenia weźmiesz również udział w praktykach zawodowych. Praktyki zawodowe trwają 8 tygodni (280 godz., ich termin może ulec zmianie):
w klasie III - 140 godz. – 4 tygodnie w 2 semestrze,
w klasie IV -140 godz. – 4 tygodnie w 2 semestrze.

Praktyki odbywają się w miejscach zapewniających rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu, np. w warsztatach mechaniki i elektromechaniki samochodowej, w firmach z branży motoryzacyjnej.

W trakcie nauki czekają Cię dwa egzaminy zawodowe, po zdaniu których możesz uzyskać tytuł Technika pojazdów samochodowych.

Dla zawodu technik pojazdów samochodowych określono dwie podstawy programowe z wyodrębnionymi kwalifikacjami:

1. Kwalifikacja MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych (odbywa się pod koniec III klasy):
a) wykonywania przeglądów podzespołów i zespołów stosowanych w pojazdach samochodowych,
b) diagnozowania stanu technicznego podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych,
c) wykonywania napraw pojazdów samochodowych.

2. Kwalifikacja MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych (odbywa się po I semestrze V klasy):
a) diagnozowanie stanu technicznego pojazdów samochodowych,
b) obsługiwanie i naprawianie pojazdów samochodowych,
c) organizowanie i nadzorowanie procesu obsługi pojazdów samochodowych,
d) przeprowadzanie badań technicznych pojazdów samochodowych.

Egzamin jest podzielony na dwie części – pisemną (teoretyczną) oraz praktyczną.

Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Część pisemna jest przeprowadzana w formie testu pisemnego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego – tj. przy komputerze.

Część praktyczna egzaminu zawodowego polega na wykonaniu zadania lub zadań egzaminacyjnych, których rezultatem jest wyrób, usługa lub dokumentacja. Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut i jest ‎‎przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego ‎‎zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku ‎‎egzaminacyjnym.

Zdający zdał egzamin zawodowy, jeżeli uzyskał:
1) z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli rozwiązał poprawnie minimum 20 zadań testu pisemnego), oraz
2) z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania. Wynik egzaminu zawodowego ustala i ogłasza komisja okręgowa.

Wynik ustalony przez komisję okręgową jest ostateczny. Po zdanym egzaminie z danej kwalifikacji uczeń uzyskuje certyfikat kwalifikacji zawodowej wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, a następnie po zdaniu wszystkich kwalifikacji otrzymuje dyplom technika potwierdzający kwalifikacje w zawodzie wydany przez OKE.

Jako absolwent kierunku Technik pojazdów samochodowych będziesz mógł podjąć pracę w:

  • stacjach obsługi i kontroli pojazdów samochodowych,
  • zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych,
  • salonach sprzedaży samochodów i instytucjach zajmujących się obrotem częściami samochodowymi,
  • przedsiębiorstwach transportu samochodowego,
  • przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji,
  • firmach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych.
DMC Firewall is a Joomla Security extension!